WINA O WYSOKIM POTENCJALE STARZENIA



Istnieje szereg win, które odsłaniają swe najlepsze cechy dopiero po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach przechowywania we właściwych warunkach. Wina takie zawsze wzbudzają największe emocje, bowiem są winami z tzw. „górnej półki”, a więc nie tylko o najwyższej jakości ale i cenie. Zakup takich win wzbudza również aż tak silne emocje z uwagi na fakt, iż ich zakup może przynieść tak krociowe zyski, jak i ……potężne straty.

O potencjale dojrzewania wina decydują cztery elementy:

• taniny,
• kwasowość,
• alkohol
• zawartość cukru.


W każdym wypadku im wyższy poziom w/w elementów, tym większy potencjał dojrzewania danego wina.

Wina białe są delikatniejsze i mają niższy potencjał dojrzewania niż wina czerwone. Zazwyczaj więc lepiej dojrzewają wina czerwone. Wina te, o wysokim potencjale starzenia osiągają z reguły swoje apogeum jakości po 20 – 30 latach leżakowania w odpowiednich warunkach.

Wina natomiast o najwyższym potencjale starzenia, to klasowe wina słodkie. Większość z nich doskonale się przechowuje w butelkach, a niektóre są niemal wieczne.

Istnieją dwie najskuteczniejsze metody stwierdzenia czy zakupione przez nas wino nadaje się do długiego leżakowania czy też nie:

1. Zasięgnąć rady bezpośrednio u producenta wina. M.in. dlatego najlepiej jest zaopatrywać się w wina bezpośrednio u winiarzy,. Można również śmiało zapytać listownie, pisząc na adres podany na etykiecie butelki.

2. Inną skuteczną metoda na określenie optymalnego momentu do otwarcia butelki, jest kupowanie win skrzynkami (po 6 lub 12 butelek) i otwieranie raz na jakiś czas jednej butelki. W ten sposób poznamy zmieniające się właściwości wina, a także przekonamy się, w jakim stanie smakuje nam ono najlepiej. Ponadto, kupowanie wina młodego jest po prostu znacznie tańsze niż wina starego i w pełni dojrzałego .
Niezmiernie natomiast frustrującym doświadczeniem może być fakt, gdy po kilku latach przechowywania, okaże się, że właśnie otwarte wino jest w złym, nie nadającym się do picia stanie.

SZAMPAN
12-18 miesięcy dla zwykłych szampanów i ok. 8 lat dla rocznikowych.
PORTO
15 lat dla rocznikowych, 10 lat dla „single quinta”, 4 lata crusted port, 1 rok – 2 lata dla Ruby.
WINA BIAŁE
4 – 5 lat dla Chardonnay, w szczególności pochodzących z Burgundii, Australii i Kalifornii.
W wyniku kilkuletniego leżakowania, niemieckie Spatlese i wyższe, tracą z latami na słodyczy, ale zyskują na charakterze.
Od roku dla Graves Supérieures do min. 10 lat dla Sauternes.
WINA CZERWONE
Do leżakowania najlepiej predestynowane są wina tłoczone z Cab Svgn, Syrah i Nebbiolo.
1,5 – 2 lata Cru Beaujolais
3-7 lat burgundy (dla najwyższych burgundów 20 lat)
Kilka lat dla win płn. Rodanu (Hermitage 10 – 15 lat)
3 – 20 lat dla Médoc, Graves, St-Emilion
***********************************************************
OSTATNIO NAJLEPSZE ROCZNIKI BURGUNDÓW

CZERWONE (NUITS St GEORGES)

1999*, 2002*, 2003*, 2005**, 2006*
* - rocznik wybitny
** - rocznik nadzwyczajny

BIAŁE (CÔTES de BEAUNE)
1996*, 2000*, 2002*, 2004*, 2005*, 2006*, 2007, 2008
* - rocznik wybitny
***********************************************************