PRZECHOWYWANIE KOLEKCJI



Powodów tworzenia prywatnych kolekcji win jest zapewne tak wiele, jak wielu jest entuzjastów i miłośników wina.







Wina szlachetne dojrzewają również w butelkach, a nie tylko w beczkach. Proces ten powinien zachodzić w spokoju, ciszy i należnym skupieniu. Prawidłowo zaprojektowane, wykonane i wyposażone miejsce do przechowywania wina powinno spełniać podstawowy warunek jakim jest stałe i niezmienne utrzymywanie takich samych warunków otoczenia. Wówczas, kolekcja będzie mogła być bezpiecznie przechowywana przez lata, nabierać wartości tak materialnej, jak i jakościowej. Natomiast sama piwniczka może stać się następną (po samych winach oczywiście) pasją życiową jej właściciela czy też właścicielki.

Dojrzewanie (starzenie) wina jest jednym z ważniejszych aspektów winiarstwa. Stare wino, to wino dojrzałe, zrównoważone, piękne, zwykle o wykształconym bukiecie i smaku. Leżakowanie wina w dębowej beczce przyspiesza jego dojrzewanie, a także przydaje unikalnego smaku i zapachu, szczególnie wanilii. Najważniejsze jednak, że dostarcza tanin, które chronią wino przed jego utlenieniem, a więc przedłużają mu życie i zmniejszają ryzyko występowania nieprzyjemnych aromatów towarzyszących utlenianiu, uwydatniają także pozostałe aromaty występujące w winie. Dąb pogłębia i stabilizuje kolor wina. Proces dojrzewania wina w beczkach dębowych ma miejsce z reguły u winiarza [producenta wina], a następnie kontynuowany jest w butelkach.

Warunki przechowywania wina są decydujące dla procesu jego dojrzewania. Temperatura, wilgotność, natężenie światła, ułożenie butelek, spokój – to wszystko ma wpływ na jakość trunku. Dlatego warto zadbać o szczegóły.